Śniadanie na trawie – event Koła Gospodyń Miejskich w Kędzierzynie-Koźlu.

Pełne ciekawych inicjatyw Koło Gospodyń Miejskich w Kędzierzynie-Koźlu robi swoje. W kwietniu tego roku inicjatorki wpadły na pomysł założenia łąki kwietnej. Pomysł mógł początkowo wydawać się dziwny. W mieście gdzie wszystko poddane jest pewnym rygorom a trawniki traktowane sztampowo w ten sam sposób nagle ktoś wymyślił by zrobić łąkę z kwiatami.

Gospodynie przy wsparciu Fundacji Wiedzieć Więcej nie zważając na przeciwności znalazły kawałek trawnika o którym wszyscy zapomnieli.To kilkadziesiąt metrów kwadratowych w Kędzierzynie-Koźlu w rejonie ulicy Damrota przed filią Miejskiej Biblioteki Publicznej. Ten kawałek gruntu należy do PSS Społem.
W miarę rozwoju projektu znaleźli się i inni pomocnicy. Czysty Region udostępnił pojemniki do wywożenia chwastów, Biblioteka Publiczna udostępniła krzesła i prąd, młodzież ze szkoły w Kłodnicy wspólnie z tamtejszą nauczycielką biologii Agnieszką Ręc wsparła prace wysiłkiem własnych rąk.
Łąka rośnie sobie spokojnie, kwitnie, przekwita i tętni swoim rytmem. Wsiane mieszanki kwiatów powoli spełniają swoje zadanie. Już zauważono pierwszych mieszkańców. Zawitały nocne motyle, pajęczyca Tygrzyka Paskowanego, biedronki i inne owady, które na zwykłym miejskim trawniku nie mają warunków bytowych.
W sobotę 19 sierpnia spotkaliśmy się przy łące na evencie pt. „Śniadanie na trawie”.
Celem eventu było popularyzowanie wśród okolicznych mieszkańców idei łąki kwietnej i uświadamianie o korzyściach płynących dla ludzi z jej istnienia.
Na miejscu był poczęstunek, kawa, ciasto, owoce.
W połowie eventu deszcz zmienił plany organizatorów, ale łąka zapewne była z tego bardzo zadowolona.

A jak to wszystko wyglądało można zobaczyć w filmie.
Pozdrawiam Koło Gospodyń Miejskich w Kędzierzynie-Koźlu.

O autorze:

Tomasz Rogus – zwykły człowiek, czytam i piszę po polsku, w wolnych chwilach robię filmy o Polsce.

Zobacz wszystkie artykuły autora