Georg Rasel, kozielski Mistrz Piórka.

Georg Rasel


Georg Rasel to niemiecki grafik, malarz i rysownik.
Urodził się 13 stycznia 1882 roku w Koźlu w rodzinie rzemieślniczej.
Rodzina Raselów zajmowała się blacharstwem i hydrauliką.
Był znanym na Śląsku artystą, szczególnie cenionym za swoje rysunki piórkiem.

  W latach 1903-1906 studiował w Królewskiej Szkole Rzemiósł Artystycznych we Wrocławiu, gdzie otrzymał stypendium na pobyt w Rzymie.
Prawdopodobnie w tym czasie osiadł w okolicach Wrocławia, bo też tam wskazywany jest jego główny adres i z wrocławskim środowiskiem twórczym jest kojarzony.

Georg Rasel zajmował się głównie grafikami kościołów, stworzył setki prac wykorzystywanych jako ilustracje książek czy widokówki.
Jego nazwisko stawiano obok Hugo Ulbricha, twórcy słynnego wizerunku wrocławskiego ratusza z 1903 roku.

Hugo Ulbrich – Ratusz Wrocławski 1903, domena publiczna.

Pojawia się też wspólnie w wydawnictwach z innym kozielskim, mało nam znanym, Curtem Schwartzerem. O tym ostatnim do niedawna wiedzieliśmy tylko, że był architektem (i właścicielem najpiękniejszej kozielskiej willi), jednak okazuje się, że nie stronił od rysowania i fotografowania.

Widok na Odrę i Górę świętej Anny, Georg Rasel, brak datowania. Zdjęcie z książki „Wojna i Pokój w dziejach twierdzy i miasta Koźle”, praca zbiorowa, wydanie Opole 2007.

Wracajmy jednak do Georga Rasela.
W swoich pracach utrwalał tematy śląskie, architekturę, czy pejzaże.  Współpracował z wieloma wydawnictwami. Nawet stworzył w 1929 roku własny zbiór prac przedstawiających śląskie kościoły.
Obecnie znane nam grafiki Georga Rasela prezentująca kozielskie klimaty to rysunek kościoła p.w. św. Zygmunta w Koźlu datowany na 1937 rok.

Kościół pw. św. Zygmunta w Koźlu, grafika z lat 20 XX wieku. Zdjęcie z książki „Wojna i Pokój w dziejach twierdzy i miasta Koźle”, praca zbiorowa, wydanie Opole 2007.

oraz rysunek kozielskiego rynku z ratuszem

Kozielski rynek z ratuszem, zdjęcie z książki „Wojna i Pokój w dziejach twierdzy i miasta Koźle”, praca zbiorowa, wydanie Opole 2007.

To pozwala nam przypuszczać, że pomimo ścisłego związku z  Wrocławiem utrzymywał kontakt ze stronami rodzinnymi.

Strona tytułowa książki „Heiliges Wissen : Heimatgrüsse der Kath.-Theol. Fakultät der Schlesischen Friedrich-Wilhelms-Universität an ihre Studenten im Felde” wydanej przez Uniwersytet Wrocławski w 1918 roku. Na rysunku na książce jest adnotacja G. Rasela zapewne z jakimś przesłaniem, trudna jednak do odczytania. Domena publiczna.

Wydana w 1918 roku przez Uniwersytet Wrocławski książka pt.: „Heiliges Wissen : Heimatgrüsse der Kath.-Theol. Fakultät der Schlesischen Friedrich-Wilhelms-Universität an ihre Studenten im Felde” opatrzona była jego pracami.

Georg Rasel, grafika przedstawiająca istniejący do dzisiaj Kościół Trójcy Świętej w Baldwinowicach, pow. namysłowski, ilustracja książki Heiliges Wissen z 1918 roku w zbiorach Papieskiego  Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Domena publiczna.

Georg Rasel zmarł 2 lutego 1945 roku w Döbeln w Saksonii po wyczerpującej ucieczce z Wrocławia przed nadciągającymi wojskami Armii Czerwonej.

Georg Rasel, grafika z 1912 roku przedstawiająca Istniejący do dzisiaj drewniany kościół św. Mikołaja i Matki Boskiej Częstochowskiej w Gołej, pow. namysłowski, ilustracja książki Heiliges Wissen z 1918 roku w zbiorach Papieskiego  Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Domena publiczna.

Do dzisiaj przetrwały prace artysty. Sprzedawane są na aukcjach, widnieją na starych pocztówkach

Pocztówka z obrazem Georga Rasela przedstawiająca istniejący do dzisiaj kościół św. Marii Magdaleny w Starym Oleśnie, wydanie 1919 rok. Źródło: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu.  

czy w książkach, w których, dzięki digitalizacji możemy podziwiać talent mistrza piórka wywodzącego się z Koźla.

Georg Rasel, grafika z 1915 roku przedstawiająca Kościół drewniany św. Mikołaja z 1721 roku, spalony w lutym 1945 roku w miejscowości Warszowice, powiat pszczyński1915. Źródło: Oberschlesische Schrotholzkirchen , wydanie 1938r. , w zbiorach Papieskiego  Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Domena publiczna.

Rodzina Raselów mieszkała w Koźlu do 1945 roku. Byli właścicielami dwóch budynków. Między innymi domu mieszkalnego, w którym teraz mieszkam ja. Być może nawet sam Georg Rasel bywał w moim mieszkaniu?

Po lewej dom z konewką. Budynek rodziny Rasel w Koźlu. Na konewce niewyraźny napis „Klempenmeister” – mistrz hydraulik. Zdjęcie datowane na lata 30 XX wieku, budynek jest jeszcze parterowy, przed przebudową. Źródło: fotopolska.eu

 W drugiej połowie lat 30 XX wieku rodzina Raselów zajmowała dwa budynki znajdujące się przy dawnej Hospitalstrasse. Pod nr 13 i 11.

Reklama firmy Rasela z 1936 roku.

 w Tekście wykorzystałem zdjęcie Georga Rasela z ksiązki Herberta Probe pt. : „Georg Rasel, Lebensbild eines oberschlesischen Künstler aus der Stadt  Cosel O/S.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *