
Kozielskie gazownictwo rozpoczęło się w 1868 roku.
Jest to bardzo ciekawa historia do zapoznania z którą zapraszam w moim najnowszym filmie.
Tutaj też, a może przede wszystkim, ale pod koniec filmu poznacie
moje najnowsze odkrycie instalacji gazowej lampy oświetlenia ulicznego w Koźlu.
Jest to jedyna taka zachowana w oryginalnym miejscu instalacja na terenie Kędzierzyna-Koźla,
a prawdopodobnie i całego województwa opolskiego, nie wliczając oczywiście Muzeum Gazownictwa w Paczkowie.
edit: publikacja filmu o gazownictwie zaowocowała zainteresowaniem ze strony Muzeum Ziemi Kozielskiej i w dniu 9 czerwca 2022 w muzeum odbyła sią moja prelekcja na temat gazownictwa, w której szerzej omówiłem temat gazownictwa w Koźlu.
Można ją obejrzeć na FB pod linkiem, na początku jest film, ale później dużo nowych faktów z przeszłości Koźla.
A poniżej zapraszam na film.

Człowiek mieszka tu tyle lat, przechodzi często obok i nawet nie wie obok czego. Czy jedynie pieniądze są tu barierą że z takimi skarbami nic się nie robi i pozwala im się rozpaść? Przecież dla takich perełek mogli by przyjechać turyści do miasta w którym prawie wszystko umarło.