Jak PiS strzelił sobie lasem w kolano.


Czy tego chcemy czy nie chcemy miasto Kędzierzyn-Koźle jest zakładnikiem lasu.
To tu rozwinęły się dwa ogromne kombinaty przemysłu chemicznego; Blachownia i Zakłady Azotowe. To one początkowo były daleko w lesie, a Kędzierzyn kończył się przy obecnym budynku Starostwa Powiatowego.  Starsi mieszkańcy miasta pamiętają powstawanie osiedli mieszkaniowych w miejscu lasów otaczających Kędzierzyn. Każdy krok w rozwoju miasta powodował zmniejszanie się leśnej warstwy ochronnej oddzielającej nas od przemysłu.


Dzisiaj warstwa ta jest uboga, okrajana systematycznie w wyniku kolejnych inwestycji przemysłowych, jak choćby tłocznia gazu.
I właśnie dlatego lasy otaczające Kędzierzyn nie powinny być traktowane jak zwykłe lasy.
To nasz bufor. O tę strukturę powinno się dbać, a na pewno już jej nie uszczuplać.
Dla tej struktury należy stanąć ponad podziałami, bo bez lasów przyszłość Kędzierzyna Koźla będzie rysowała się nijako.
Nie jestem leśnikiem i nie znam się na pielęgnacji lasu, ale znam takie powiedzenie „las płonie szybko, a rośnie powoli”.
I tu akurat nic się nie zmienia, tak samo powoli odradza się nowo nasadzony las, czy to po wycince spowodowanej pożarem, czy też „gospodarką leśną”.
Tymczasem w ostatnich dniach dowiadujemy się, że nasze Lasy Państwowe postanowiły dokonać wycinki. Zachowując pewnie i stosowne procedury, zwłaszcza jeśli chodzi o konsultacje, co do przebiegu których jednak jest wyraźny społeczny sprzeciw, Lasy prawdopodobnie będą je ciąć.
Ustępstwa w postaci tworzenia stref buforowych, pasów 50 metrowych niczego nie zmienią.  Lasu jaki znamy i pamiętamy nie będzie i tyle.
A lasy Państwowe niestety, ale jak wszystko w Polsce są upolitycznione i gdy ktoś w Kędzierzynie-Koźlu mówi, że Lasy Państwowe będą ciąć lasy to skojarzenie jest tylko jedno : PiS wycina las.
PiS w Kędzierzynie-Koźlu, wobec którego z trudem można użyć sformułowania „opozycja” w charakterystyczny dla siebie sposób wytnie las.
Nie widzę w przestrzeni publicznej aktywności radnych PiS-u w tym temacie, może coś przeoczyłem. A właśnie dla celu jakim jest dobro naszego miasta, jego mieszkańców i naszych dzieci warto się wznieść ponad podziały i walczyć o las.
Czy wycięcie lasów będzie pamiątką po rządach PiS-u w tym rejonie?
Jeżeli plan Lasów Państwowych zostanie zrealizowany to na pewno nie będzie nią kontynuacja obwodnicy.
Jeśli PiS w Kędzierzynie-Koźlu nie chce zyskiwać poparcia to zrobił akurat dokładnie to co mu w tym pomoże, strzelił sobie lasem w kolano.

Kędzierzyn-Koźle, Biały Ług, budowa tłoczni gazu. Wrzesień 2019. To wszystko było kiedyś lasem.

 

O autorze:

Tomasz Rogus – zwykły człowiek, czytam i piszę po polsku, w wolnych chwilach robię filmy o Polsce.

Zobacz wszystkie artykuły autora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *