Jedyny taki, czeka na nowe życie.

Mieszkający od zawsze w Kędzierzynie-Koźlu, a już szczególnie ci z Azot znają na pamięć bryłę tego arcyciekawego budynku.
To cudo o ścianach nieregularnego wielokąta, postawione na zasadzie lustrzanego odbicia w pierwotnych założeniach łączyło w sobie wszystko co było potrzebne na robotniczym osiedlu mieszkaniowym.
Piekarnię, sklep spożywczy i restaurację.


Nie mieszkałem na Azotach i przyznaję, nie miałem nigdy okazji zawitać w jego progi.
Budynek ma ponad 50 lat i odzwierciedla styl architektoniczny danej epoki.

Kędzierzyn-Koźle, osiedle Azoty. Budynek dawnej restauracji, obok była piekarnia i sklep spożywczy.

To były lata intensywnego przemysłowego rozwoju Kędzierzyna-Koźla. Wraz z nim rosły potrzeby ludzkie, a tym na przeciw wychodziły inwestycje budowlane. Królowała PRL-owska, pozostająca pod wpływem wyraźnej fascynacji modernizmem architektura.
W tym okresie masowo powstawały szkoły, żłobki, przedszkola, obiekty sportowe. To czas prawdziwej eksplozji budowlanej w Kędzierzynie-Koźlu.

Kędzierzyn-Koźle, osiedle Azoty. Na pierwszym planie część, w której były piekarnia i sklep spożywczy.

Jeżeli pogrzebiecie w pamięci i poruszycie wyobraźnię znajdziecie podobieństwo do hali sportowej przy Al. Jana Pawła II.

Niewiele z tych obiektów, a może nawet oprócz opisanego przeze mnie żaden, pozostało w Kędzierzynie-Koźlu w oryginalnej bryle. Nie wiem czy w okolicy znaleźlibyśmy podobny. Miejmy nadzieję, że ten w najbliższym czasie znajdzie nowego właściciela, który doceni jego walory architektoniczne. To doprawdy nietuzinkowy budynek w Kędzierzynie-Koźlu czekający na nowe życie.

P.S.
Pod zdjęciem.

Kędzierzyn-Koźle, osiedle Azoty.  Zdjęcie z książki „Ziemia kozielska. Studia i materiały. Tom I”  Wydanie – Instytut Śląski w Opolu 1971 r. Podpisane „Nowo wybudowana piekarnia, sklep spożywczy i restauracja na osiedlu mieszkaniowym Zakładów Azotowych „Kędzierzyn”.

 

P.S.
Jeżeli ktoś posiada więcej informacji na temat dawnej historii, początków tego obiektu proszę o kontakt.
A jeśli znacie w pobliżu Kędzierzyna-Koźla obiekt o podobnej architekturze proszę o info, chętnie obejrzę.

One Comment on “Jedyny taki, czeka na nowe życie.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *