Tutaj kiedyś była Baltona.

Kędzierzyn-Koźle ul. Piramowicza, dawna Baltona.


„…Marka Baltona najczęściej kojarzona jest z produktami luksusowymi, które można było kupić w sklepach Baltony za waluty wymienialne, najczęściej dolary lub bony marynarskie, produkty światowych marek od alkoholi, papierosy, ubrania, sprzęt RTV i AGD, aż po kosmetyki.
Lata 80 bowiem to rozkwit działalności Baltony przed zmianą ustroju gospodarczego w Polsce, powstało wówczas 260 punktów sprzedaży w całym kraju, a znakiem rozpoznawczym marki był uśmiechnięty Marynarz widniejący na reklamówkach Baltony.

Była to jedyna sieć sklepów w Polsce w okresie PRL’u, wyróżniająca się kolorowym logiem, oryginalną postacią marynarza mówiąca o głównym zakresie i kierunku działań firmy. Baltona wówczas, oprócz rozwijania sieci ogólnodostępnych sklepów zajmowała się nadal zaopatrywaniem statków w polskich i zagranicznych portach morskich, placówek dyplomatycznych, samolotów Polskich Linii Lotniczych LOT, reeksportem oraz prowadzeniem własnej działalności eksportowej na tzw. małe rynki – Watykan, Malta, Wyspy Kanaryjskie.
Można pokusić się o stwierdzenie, że słynne sklepy Baltony dostępne początkowo tylko dla Marynarzy rozwinęły swoje skrzydła i przekształciły się w sieć sklepów wolnocłowych, zlokalizowanych w międzynarodowych portach lotniczych w Polsce i za granicą. Pierwszy sklep wolnocłowy w okresie wolnego rynku powstał na lotnisku Okęcie w Warszawie w 1993 roku…”
Tę i wiele innych ciekawych informacji o historii firmy przeczytacie na oficjalnej stronie istniejącej nadal Baltony – link na końcu tekstu.
———————-

Za PRL-u w Kędzierzynie-Koźlu, o ile dobrze pamiętam, Baltona była jedna.

Mieściła się w budynku przy ul. Piramowicza.
Kędzierzyn-Koźle ul. Piramowicza.

W maju 2017 roku wykonałem kilka zdjęć, na jednym było jeszcze logo Baltony na ścianie bocznej budynku.

Baltona, pozostałość logo firmy w Kędzierzyn-Koźle ul. Piramowicza.

Kraty chroniły skarby Baltony a markizy nad oknami sklepu i naklejki na szybach to już pozostałości po sklepie z artykułami chemicznymi i kosmetykami, który powstał tu po likwidacji „naszej” Baltony i „trząsł” kozielskim rynkiem w połowie lat 90-tych.

Kędzierzyn-Koźle ul. Piramowicza.

Jak jest dzisiaj można sprawdzić na własne oczy spacerując po Koźlu.

Poniżej link do historii Baltony na oficjalnej stronie firmy.

Historia

O autorze:

Tomasz Rogus – zwykły człowiek, czytam i piszę po polsku, w wolnych chwilach robię filmy o Polsce.

Zobacz wszystkie artykuły autora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *