Kędzierzyn-Koźle miasto moich marzeń. Kędzierzyn-Koźle a „Mieszkanie Plus” i sens budowania mieszkań komunalnych.

Rok temu w pierwszym tekście o Kędzierzynie-Koźlu poruszyłem kwestię mieszkań dla młodych.
 …I dochodzi do moich uszu jeden głos, który z tego wszystkiego przebija się najwyraźniej. Brak perspektyw dla młodych. I żeby było ciekawiej mieszkańcy nie liczą tu na to, że miasto zaoferuje im pracę. Młodzi chcą mieszkać w Kędzierzynie-Koźlu, wszak to ich rodzinne siedlisko, kochają je, ale nie mają szans na mieszkanie, nawet na lokal komunalny. Jedyna forma jaka jest dla nich dostępna to kupno mieszkania na rynku wtórnym a to jak wiemy nie dla każdego jest wykonalne. Tymczasem Miasto inwestuje w…

 

…nowoczesne chodniki, ronda, skrzyżowania, przebudowuje to co od lat sprawdzone w to co nieodgadnione. Inwestuje ogromne pieniądze w rzeczy, które może i ładnie wyglądają ale niestety nie przyczynią się do jego rozwoju. Kto za kilka lat będzie chodził po tych pięknych chodnikach, skrzyżowaniach jeżeli ostatnie bastiony młodzieży opuszczą Kędzierzyn-Koźle na zawsze? …

Dlaczego wracam dzisiaj do tego tematu?
W wywiadzie dla Kuriera Kędzierzyńsko-Kozielskiego z końca marca 2017 roku (część II od 16 minuty) prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska wypowiedziała się w kwestii przystąpienia gminy do programu „Mieszkanie Plus” i sensu budowy mieszkań komunalnych.
Przytaczam ten fragment rozmowy.
Cierpliwym dedykuje przeanalizowanie terminarza wydarzeń związanych z programem „Mieszkanie Plus” i wyciągnięcie własnych wniosków.

(fragment wywiadu Kuriera Kędzierzyńsko-Kozielskiego z końca marca 2017r)

W dniu 18 grudnia 2017 roku wysłałem w tej sprawie zapytanie do Ministerstwa Budownictwa i Infrastruktury oraz do rzecznika Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle.

W trybie dostępu do informacji publicznej proszę o udzielnie informacji 
Czy na dzień zapytania Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle podejmował starania o wzięcie udziału w programie Mieszkanie Plus.

oraz do UM K-Koźle

W trybie dostępu do informacji publicznej proszę o udzielenie informacji czy i jakie kroki (proszę o szczegółową informację na temat ew. korespondencji w tej sprawie) powziął Urząd Miasta  Kędzierzyn-Koźle w kwestii współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa w zakresie programu Mieszkanie PLUS.

Przytaczam w całości otrzymane odpowiedzi.

Odpowiedź rzecznika UM K-Koźle z dnia 21.12.2017

Dzień dobry.

Chronologia działań podejmowanych przez gminę Kędzierzyn-Koźle w związku z zamiarem przystąpienia do rządowego programu „Mieszkanie Plus” wygląda następująco:

24.10.2016 r. – powołanie przez prezydenta miasta zespołu ds. opracowania koncepcji rozwoju budownictwa mieszkaniowego na terenie gminy Kędzierzyn-Koźle w składzie:
1)            Artur Maruszczak (zastępca prezydenta miasta) – przewodniczący zespołu,
2)            Joanna Hariasz (skarbnik miasta) – członek zespołu,
3)            Małgorzata Jarosz-Wojtarowicz (kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego) – członek zespołu,
4)            Iwona Szweda (kierownik Wydziału Polityki Mieszkaniowej, Spraw Socjalnych i Zdrowia) Członek Zespołu,
5)            Stanisław Węgrzyn (dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Komunalnych w Kędzierzynie-Koźlu) – Członek Zespołu,
6)            Krzysztof Mirecki (radca prawny) – członek zespołu

Zadaniem zespołu było opracowanie koncepcji rozwoju budownictwa mieszkaniowego na terenie gminy Kędzierzyn-Koźle obejmującej:
–              wskazanie optymalnych rozwiązań służących rozwojowi budownictwa mieszkaniowego na terenie gminy Kędzierzyn-Koźle oraz sposobów ich finansowania,
–              określenie możliwości i warunków przystąpienia gminy Kędzierzyn-Koźle do rządowego programu „Mieszkanie Plus” poprzez wniesienie nieruchomości gminnych na których zostałyby wybudowane w oparciu o środku z budżetu państwa mieszkania, przeznaczone do wynajmowania.

 1. 22.11.2016 r. – pierwsze spotkanie zespołu ds. opracowania koncepcji rozwoju budownictwa mieszkaniowego na terenie gminy Kędzierzyn-Koźle. Na spotkaniu ustalono, że z uwagi na małą wiedzę na temat funkcjonowania programu „Mieszkanie Plus” członkowie zespołu przygotują na następne spotkanie, zaplanowane na 29.11 2016 r. następujące informacje:

– Iwona Szweda – w zakresie programów pilotażowych w innych gminach, np. Gliwice, Tychy, Kraków,
– Małgorzata Jarosz-Wojtarowicz – wykaz terenów, które gmina może przeznaczyć pod budownictwo mieszkaniowe w ramach programu „Mieszkanie Plus”,
– Joanna Hariasz – na temat możliwości finansowania zadania,
– Stanisław Węgrzyn – na temat procedury przygotowania programu „Mieszkanie Plus” w Ostrowie Wielkopolskim,
– Krzysztof Mirecki – dokona oceny udziału gminy w programie od strony prawnej.

 1. 29.11.2016 r. – drugie spotkanie zespołu ds. opracowania koncepcji rozwoju budownictwa mieszkaniowego na terenie gminy Kędzierzyn-Koźle. Na spotkaniu przedstawiono następujące informacje:- Małgorzata Jarosz-Wojtarowicz – omówiła lokalizacje terenów, które mogłyby być przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe,
  – Bożena Krut (pracownik Wydziału Polityki Mieszkaniowej, Spraw Socjalnych i Zdrowia) – przedstawiła informację dotyczącą procedury związanej z udziałem gminy Kędzierzyn-Koźle w programie „Mieszkanie Plus” na przykładzie Urzędu Miasta w Gliwicach,
  – Stanisław Węgrzyn omówił zasady funkcjonowania „Ostrowskiego Programu Mieszkaniowego”,
  – Krzysztof Mirecki – omówił prawne aspekty udziału gminy Kędzierzyn-Koźle w programie „Mieszkanie Plus”,
  – Joanna Hariasz – omówiła możliwości finansowania zadania poprzez uruchomienie kredytu, jego poręczenia oraz wniesienia aportem nieruchomości.
 1. 03.04.2017 r. (data otrzymania przez prezydenta miasta) – przekazanie prezydentowi miasta opracowanej „Koncepcji rozwoju budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego na terenie gminy Kędzierzyn-Koźle” obejmującej omówienia następujących zagadnień:
  – cel działania,
  – kierunki rozwoju budownictwa na terenie gminy,
  – możliwości logistyczne budownictwa mieszkaniowego na terenie gminy,
  – źródła finansowania przedsięwzięcia,
  – wnioski i ustalenia.

Do koncepcji załączono mapkę ze wskazaniem działki gminnej, na której mógłby powstać budynek wielorodzinny realizowany w ramach programu (działka nr 1443/1 o pow. 0,3538 ha, obręb ewidencyjny Kędzierzyn, ul. Henryka Dąbrowskiego).

 1. 27.04.2017 r. – zgodnie z wnioskami i ustaleniami zespołu ds. opracowania koncepcji rozwoju budownictwa mieszkaniowego na terenie gminy Kędzierzyn-Koźle wysłano drogą elektroniczną, za pomocą formularza kontaktowego dostępnego na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości zgłoszenie zawierające informację o zamiarze przystąpienia gminy Kędzierzyn-Koźle do programu „Mieszkanie Plus”.
 2. 30.05.2017 r. – spotkanie informacyjne z przedstawicielami Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości, zorganizowane w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu (uczestniczyli: skarbnik miasta J. Hariasz i pracownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego, G. Stefanowicz). Tematyka: omówienie kluczowych kwestii dotyczących programu „Mieszkanie Plus”.
 3. 15.09.2017 r. (data wpływu do GNP) – pismo wojewody opolskiego w sprawie przygotowania zbiorczej informacji dotyczącej zasobu nieruchomości  gminnych możliwych do wniesienia ich do spółek celowych z udziałem Krajowego Zasobu Nieruchomości.
 4. 04.10.2017 r. (data wpływu do Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego) – zbiorcza informacja dla wojewody opolskiego dotycząca wybranych nieruchomości położonych na terenie gminy Kędzierzyn-Koźle, możliwych do wniesienia ich do spółek celowych z udziałem Krajowego Zasobu Nieruchomości (pismo przewodnie + tabele).
 5. 19.10.2017 r. – wysłanie drogą elektroniczną na adres e-mail Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości wypełnionej szczegółowej ankiety lokalizacyjnej dotyczącej działki gminnej 1443/1 położonej w Kędzierzynie-Koźlu obrębie Kędzierzyn przy ul. Henryka Dąbrowskiego, jako najbardziej optymalnej lokalizacji budynku mieszkalnego do realizacji w ramach programu „Mieszkanie Plus”.

Z poważaniem

Jarosław Jurkowski

UM Kędzierzyn-Koźle

Odpowiedź rzecznika Ministerstwa Budownictwa i Infrastruktury  z dnia 19.12.2017r.

Szanowny Panie,

I filar pakietu Mieszkanie Plus, obejmujący budowę mieszkań na wynajem z opcją wykupu, realizowany jest przez dwa uzupełniające się modele:

 • tzw. komercyjny – realizowany przez BGK Nieruchomości SA (BGKN),
 • regulowany – prowadzony przez Krajowy Zasób Nieruchomości (państwową osobę prawną); zasady tego modelu określone są w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która weszła w życie 11 września 2017 r.

Krajowy Zasób Nieruchomości podpisał listy intencyjne dotyczące udziału następujących 77 gmin w programie Mieszkanie Plus:

Barwice, Białogard, Biały Bór, Biszcza, Borki, Brzeg, Brzeziny, Chocianów, Chojna, Choszczno, Darłowo, Dąbrowa Tarnowska, Drawsko Pomorskie, Gaworzyce, Giżycko, Głowno, Goleniów, Gościno, Hajnówka, Janów Lubelski, Jaworzyna Śląska, Kalisz Pomorski, Kielce, Kochanowice, Koronowo, Kruszwica, Krynica Morska, Kudowa Zdrój, Kuźnia Raciborska, Legnica, Łomża, Łuków, Mirosławiec, Mogilno, Mrocza, Myślibórz, Nakło nad Notecią, Nowa Ruda, Nysa, Ostrów Lubelski, Pcim, Pełczyce, Pieńsk, Polanów, Połczyn Zdrój, Przemyśl, Radwanice, Radziejów, Sępólno Krajeńskie, Skawina, Sławno, Stary Zamość, Stepnica, Strzegom, Strzelin, Suchań, Szczawno-Zdrój, Szerzyny, Świnoujście, Tarnogród, Tereszpol, Trzebnica, Tychowo, Ujsoły, Ustka, Walim, Węgorzyno, Wieliczka, Więcbork, Wolbórz, Wysokie, Zakliczyn, Zduńska Wola, Zgierz, Zgorzelec, Zielona Góra, Żnin.

Zarówno KZN jak i BGKN prowadzą rozmowy z kolejnymi samorządami. Do wszystkich samorządów w Polsce zostały wysłane informacje na temat programu, MIB zorganizowało także 16 regionalnych konferencji informacyjnych dla przedstawicieli samorządów w każdym województwie, w których uczestniczyło co najmniej 3 tys. uczestników. Dlatego zainteresowanie programem Mieszkanie Plus wśród gmin jest bardzo duże. Przedstawiciele gmin kontaktują się z KZN telefonicznie oraz podczas spotkań z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, na komisjach sejmowych i senackich, podczas konferencji branżowych dotyczących kwestii mieszkaniowych i budowlanych.

Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk przy każdej okazji apeluje do samorządów, żeby zgłaszali się do KZN i odzew na ten apel jest aktualnie bardzo duży. Dlatego wyrażamy przekonanie, że kolejne samorządy będą sukcesywnie dołączać do programu, co przyniesie korzyść ich mieszkańcom.

O zamierzeniach samorządów i planach związanych z programem Mieszkanie Plus w gminach najświeższe informacje mają z pewnością ich przedstawiciele. Z tego względu prosimy o skierowanie pytania o starania Urzędu Miasta i Gminy Kędzierzyn-Koźle o udział w programie Mieszkanie Plus do tego urzędu, dane kontaktowe na stronie: http://bip.kedzierzynkozle.pl/

Z poważaniem

Szymon Huptyś

Rzecznik prasowy

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

 Cały wywiad część II

O autorze:

Tomasz Rogus – zwykły człowiek, czytam i piszę po polsku, w wolnych chwilach robię filmy o Polsce.

Zobacz wszystkie artykuły autora

One Comment on “Kędzierzyn-Koźle miasto moich marzeń. Kędzierzyn-Koźle a „Mieszkanie Plus” i sens budowania mieszkań komunalnych.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *