Dworzec Rowerowy Kędzierzyn-Koźle Zachód.

Kędzierzyn-Koźle Zachód. Zegar dworcowy  dawno stanął w miejscu.

140 lat minęło od czasu uruchomienia linii kolejowej przebiegającej przez Koźle, obecnie jedną z dzielnic Kędzierzyna-Koźla. W owym czasie linie kolejowe przebiegające przez dawny Kandrzin wsparły miejscowość w rozwoju przemysłowym i wywarły na niej istotne piętno. Efektem negatywnym tamtej sytuacji było przyhamowanie rozwoju Koźla a w konsekwencji dzisiejszy jego obraz: Koźle jako zielone płuco, miasto kultury, nie przemysłu i aktualnie jeden z ładniejszych elementów konglomeratu jakim jest twór o nazwie Kędzierzyn-Koźle.

 

 

I teraz Koźle staje przed możliwością rozwoju w moim odczuciu porównywalnego do tego jaki kiedyś nawiedził Kandrzin wraz z budową linii kolejowej. Na wałach po dawnym szlaku kolejowym Kędzierzyn-Koźle Zachód – Baborów ma powstać ścieżka rowerowa. Marzenie wielu mieszkańców regionu i rzecz, która jak na razie nie znalazła słowa krytyki.
O ile dotychczas o ścieżce tylko się mówiło o tyle dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego znacznie przybliża realizację wizji. Połączenie tego szlaku z planowanym szlakiem rowerowym od kierunku Zalesia przez inne dzielnice Kędzierzyna-Koźla to bardzo dobry pomysł i w przyszłości nie tylko żyła złota w sensie finansowym, ale swoista świeża krew na mapie biznesowo-turystycznej miasta.
I tu upatruję szansy dla Koźla. Niestety trzeba sobie jasno powiedzieć, że Kędzierzyn perłą turystyczną nie jest i jak na razie nic nie wskazuje na to żeby był. Jednak Koźle ma to coś. Ma swoją historię, pozostałości zabytków, ciekawą architekturę i perspektywę odnowienia zamku wraz z przyległościami. Jest więc mimo wszystko co pokazać. Ma też potrzebę tętnienia życiem, a życie tętni wtedy gdy kręcą się interesy, ludzie mają pracę a przyjezdni polecają to miejsce innym.
Tak, rozgadałem się.
Co do tego wszystkiego ma linia kolejowa i ścieżka rowerowa?

Okazuje się, że wstępne plany ścieżki rowerowej zakładały jej początek od ul. Chrobrego w Koźlu i dalej w kierunku Polskiej Cerekwi. W czasie „projektowania ” tych założeń pozostały odcinek szlaku kolejowego, a taki istnieje, nie był we władaniu gminy Reńska Wieś, należał do PKP. Obecnie jednak odcinek nasypu kolejowego od ul. Chrobrego do przejazdu kolejowego na końcu ul. Kolejowej do Koźla Rogów jest już w dyspozycji gm. Reńska Wieś.

Kędzierzyn-Koźle Zachód. Początek nieczynnej linii kolejowej w kierunku Baborowa. W prawo zjazd do Koźla Rogi, w lewo zjazd do Koźla.

Jeżeli zastanawiacie się co zrobić z dworcem PKP Koźle Zachód,

Kędzierzyn-Koźle Zachód. Budynek dawnego dworca kolejowego.

który zamarł i czeka na swoje kolejne pięć minut to pomysł mój wygląda tak.
Od zjazdu na Koźle Rogi doprowadzić ten projektowany szlak rowerowy do dworca w Koźlu.
Tchnąć tym samym w ten teren nowe życie.

Kędzierzyn-Koźle Zachód. Plac przed dworcem kolejowym, po prawej widać ul. Kochanowskiego.
Kędzierzyn-Koźle Zachód. Widok z placu dworca w kierunku wyjazdu na Koźle Rogi. Widoczna po prawej utwardzona droga to ul. Kolejowa, równoległa do ul. Kochanowskiego.

Przy dworcu jest mnóstwo miejsca na potężną bazę parkingową, turystyczną, restauracyjną itd.
Koncepcji i pomysłów na pewno nie zabraknie. Stąd można rozpoczynać i tu kończyć wyprawy rowerowe nowym szlakiem rowerowym.
Tu można organizować wszelkiego typu związane z tym imprezy. To miejsce ma potencjał. I nie ma w Koźlu drugiego takiego.
Zmierzyłem – od przejazdu na Koźle Rogi do dawnego dworca kolejowego w Koźlu jest 700 metrów. Na tym odcinku trzeba dobudować ścieżkę rowerową i połączyć ją z projektowaną ścieżką rowerową na starej linii kolejowej.
Ja nie wiem jak to zrobić, ale w Urzędzie Miasta zapewne są głowy, które wiedzą.
Nie zmarnujcie tej szansy, tak jak kiedyś nie zmarnował jej Kandrzin.

Kędzierzyn-Koźle Zachód. Mój pomysł na połączenie planowanej ścieżki rowerowej z dawnym dworcem kolejowym.

O autorze:

Tomasz Rogus – zwykły człowiek, czytam i piszę po polsku, w wolnych chwilach robię filmy o Polsce.

Zobacz wszystkie artykuły autora

3 Comments on “Dworzec Rowerowy Kędzierzyn-Koźle Zachód.”

  1. Witam. Miales przygotowac projekt expoze do DB. B. jest gotow do pomocy.
    A pozatym czy mozesz wyjawic czytajacym Twojego bloga czy jazda na rowerze jest sportem ktory lubisz uprawiac, moze wspolnie z j.czy tylko podziwiac i chwalic zalety.

    1. Witam 🙂 Pamiętam i dziękuję za pamięć. Jak wiesz, albo i nie wiesz, blog to tylko dodatkowe zajęcie. Nie wszystko da się zrobić na raz. Co do rowerowania to praktykuję w stopniu umiarkowanym. A ścieżka jak i reszta miasta interesuje mnie z wielu względów, które zapewne poznałeś czytając moje wpisy.

  2. Mysle ze Rowerowanie jest bardzo przyjemnym zajeciem. Zagadka jest dla mnie w jaki sposob urzadzenie lub moze chodzi o pojazd wprowadzane jest w ruch.
    Moze chodzi o hulajnoge? Jest bezpieczniejsza bo nie trzeba uzywac obscenicznego slowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *